Přeskočit na obsah
Domů » Celý kryproměnový svět v jedné aplikaci: co všechno umí Binance? 1. díl

Celý kryproměnový svět v jedné aplikaci: co všechno umí Binance? 1. díl

Kryptoburza Binance

Kdo si začal s Bitcoinem a dalšími kryptoměnami hrát už před rokem 2017, už to jednou zažil. Pro drtivou většinu fanoušku virtuální měn jde ale o premiéru. Řeč je o masivním růstu, kterým Bitcoin a spol. od konce roku 2020 do současné doby prochází. Ač opatrnosti není v kryptoměnách nikdy dost a nikdo nemá křišťálovou kouli, zatím to vypadá, že zběsilá jízda ještě nekončí. To znamená jediné. Rostoucí hodnota Bitcoinu bude přitahovat další a další davy horlivých zájemců, které zajímavá technologie decentralizovaných měn uhrane.

Své první kryptoměny si ovšem budou muset někde koupit. A velká část z nich k tomu využije služeb burzy Binance. Tedy jednu z největších a nejznámějších platforem pro směnu, nákup nebo prodej kryptoměn. Binance toho ale umí mnohem více. Ve skutečnosti je toho tolik, že pamatovat si všechny sekce v aplikaci Binance je docela slušný výkon. Ač většina uživatelů pravděpodobně Binance využije právě jen na směnu kryptoměn, nejrůznějších dalších funkcí je zde obrovské množství. Pojďme si projít ty nejpodstatnější z nich.

Jak to všechno začalo?

Nejprve ale trocha historie. Vážně ale jenom trocha. Příběh směnárny Binance se totiž začal psát v roce 2017. Jako všechno v kryptoměnovém světě, i Binance je mladým fenoménem. Formálně je o burzu se sídlem na Maltě. Malou středomořskou zemi si ale majitelé burzy vybrali jen kvůli vstřícnému postoji tamní vlády k decentralizovaným platebním systémům. Jinak je obecně známo, že jde spíše o čínskou burzu. Jejím zakladatelem je muž jménem Changpeng Zhao. Takto mu ale řekne jen málokdo. Známý je totiž pod přezdívkou CZ. Vystupuje tak i na svém oficiálním twitterovém účtu.

Stovky měn a široké možnosti nákupu kryptoměn

Aktuálně Binance funguje v několika jazykových mutacích. Najdete mezi mini i češtinu. Historicky šlo o platformu, které byla ideální pro směnu jednotlivých kryptoměn. Těch Binance podporuje více než 150. Přesné číslo nemá cenu uvádět, neboť další virtuální měny neustále přibývají. V současné době už je ale skrze tuto platofrmu možné i nakoupit kryptoměny za klasické měny. Tedy například dolar, euro, libru, ale i korunu. Tím se působnost Binance z burzy rozkročila také do směnárny. Za fiat měny, jak kryptoměnoví fanoušci rádi říkají klasickým měnám, lze aktuálně směňovat už tři desítky virtuálních měn.

Dejme tomu, že jste si skrze svou platební kartu koupili na Binance kryptoměny. Co dál? Dál je můžete různě dle svého uvážení směňovat. Jde o oblast, kde je Binance nejvíce doma. Ač jde o nesmírně masivní platformu, stále je Binance především kryptoměnová směnárna.

Nejjednodušší směna

Režimů, ve kterým lze obchodovat s kryptoměnami na Binance existuje několik. Konkrétně pět. Prvním je režim s názvem Convert. Ten je nejjednodušší. Tím pádem jej mohou využít i začátečníci. Najdete zde totiž pouze dva řádky. Jednom si vyberete, co chcete směnit a ve druhém, za co. Dále zvolíte samozřejmě požadovanou částku. Jde o převod kryptoměn, který už nemůže být jednodušší.

Vyšší level představují platformy Classics a Advanced. Zde už uživatelské prostředí připomíná obrazovky, na které se dívají bankéři na Wall Street. Vidíte zde totiž aktuální graf, momentální výše objednávek a ceny. Princip je ale stejný. Nejprve najdete požadovaný trh. Třeba BTC/ETH, tedy Bitcoin versus Ethereum, můžete nakoupit nebo prodat. Mimochodem, vůči dolaru se na Binance příliš neobchoduje. K tomuto účelu totiž slouží takzvané stablecoiny. U Binance jde o USDT a v poslední době také BUSD. Jde o virtuální měny, jejíž hodnota je vázána právě na dolar. Takže klasický dolar vlastně simulují. Nejrušnějším trhem na Binance je tak BTC/USDT. BUSD je stablecoin, který vytvořila sama platforma Binance. Proto jej také propaguje více než USDT. Ten má ale mezi kryptoměnovými obchodníky delší historii.

Binance Trading

I typů objednávek zde existuje více. Jmenuje se Market, Limit a Stop. Pro úspěšné obchodování je potřeba vědět, co jednotlivé pojmy znamenají. Market znamená příkaz pro okamžitou objednávku. V praxi to znamená, že jakmile kliknete na tlačítko Koupit nebo Prodat, transakce se zrealizuje. Někdy je ale lepší počkat si na vhodný moment. K tomu slouží objednávka Limit. V tomto případě softwaru řeknete, kdy má objednávku učinit. Typicky třeba může jít o situaci, kdy chcete kryptoměnu nakoupit o něco levněji. Zatímco Bitcoin teď stojí 50 100 dolarů, vy si zkusíte počkat na cenu 49 500. Na této hladině tedy umístíte objednávku. Pokud zde cena skutečně klesne, objednávka se vyplní. Stop Limit je pak specifickým příkladem, kdy se limitní objednávka realizuje, avšak za specifických podmínek, které si můžete sami vydefinovat.

Dále můžete na Binance obchodovat v režimu Margin. Zde je možné vsadit peníze, které ve skutečnosti nemáte. Vlastně si je půjčujete. Z toho logicky vyplývá, že tady se musí k věci přistupovat skutečně velmi opatrně a s rozumem. Aby z toho nebyl průšvih. Princip je možný díky principu páky. V praxi to znamená, že pokud obchodujete s trojnásobnou pákou, na každý dolar nebo korunu vás Binance půjčí další 2. To znamená násobně vyšší zisky. Stejně tak ale násobně vyšší potenciální ztráty. Pokud kryptoměna spadne o 10 procent, díky pákovému efektu budete dole o 30 procent.

Posledním režimem je P2P tržiště. Jde o platformu, jde se jednotliví uživatelé mohou domlouvat na nákupu a prodeji kryptoměn mezi sebou. Jde o podstatě o takový internetový bazar. Místo mobilů a praček se tady ale obchoduje s kryptoměnami.

Vyšší level: shortování a obrovské páky

Pak jsou zde ještě Futures. To je celá další kapitola o další pomyslný stupínek výše. Futures zkušenější obchodní znají. V kryptoměnovém světě ale fungují možná trochu jinak. Především neznají přestávky. Futures se tím pádem na Binance obchodují sedm dní a týdnu, 24 hodin denně. Futures oproti klasickému obchodování přináší určitá specifika. Protože se zde neobchoduje přímo s kryptoměnou, ale pouze s kontrakty, umožňují Furutes na Binance doslova divy. Tak třeba kromě nákupu kryptoměn, jde zde můžete i takzvaně shortovat.

To ve stručnosti znamená, že virtuální měnu v podstatě nejdříve prodáte a až poté koupíte. Díky tomuto procesu můžete vydělat na poklesu hodnoty daného aktiva. Právě Futures takovou operaci umožňuje. Ve finančním světě jde o vcelku oblíbenou operaci. Je ale potřeba mít na paměti, že shortování vyžaduje trochu zkušeností a je potřeba postupovat opatrně. Další vychytávka, kterou Binance Futures disponují, vyžaduje ještě větší kuráž. Je zde totiž až 125x páka. To je na tak volatilním trhu, jakým jsou kryptoměny nesmírně riskantní. Pokud nakoupíte kryptoměny s pákou byť je 100x, při poklesu hodnoty o 1 procento, což je něco, co se na kryptoměnách může stát během okamžiku, ztratíte 100 procent vkladu. Stejně tak je ale možné bleskově vydělat. Jde ale spíše o gamble.

Nemáte peníze? Půjčte si je

K zahájení obchodování na Binance ani nepotřebujete peníze. Platforma totiž umožňuje i půjčování prostředků. Prostředky si nepůjčujete od Binance, ale od jiných uživatelů. Burza je zde pouze prostředníkem a skuteční majitelé kryptoměn to samozřejmě nebudou dělat zdarma. Budou požadovat úrok. Každopádně je ale půjčování kryptoměn na Binance zajímavou možností. Jednak pro lidi, kteří rychle potřebují likviditu, tak také pro ty, kteří kryptoaktiv vlastní dost. Stejně jako v bance, je nyní mohou zhodnotit tím, že platforma zprostředkuje jejích zapůjčení. Kladný úrok se v tomto případě pohybuje okolo 2,5 % p.a.